Gramps 0.7.2 - en to sv translation catalogue (1075 entries)

en:   %s died in %s
sv:  %s dog den %s

en:   %s died in %s in %s
sv:  %s dog den %s i %s

en:   %s died on %s
sv:  %s dog den %s

en:   %s died on %s in %s
sv:  %s dog den %s i %s

en:   %s married %s in %s.
sv:   %s gifte sig med %s  %s.

en:   %s married %s on %s in %s.
sv:   %s gifte sig med %s den %s  %s.

en:   %s married %s on %s.
sv:   %s gifte sig med %s  %s.

en:   %s married %s.
sv:   %s gifte sig med %s.

en:   %s married in %s.
sv:   %s gifte sig %s.

en:   %s married on %s in %s.
sv:   %s gifte sig den %s %s.

en:   %s married on %s.
sv:   %s gifte sig den %s.

en:   %s marri
sv:   %s gifte sig med

en:   And %s was buried in %s.
sv:  Och %s begravdes den %s.

en:   And %s was buried on %s in %s.
sv:  Och %s begravdes den %s i %s.

en:   And %s was buried on %s.
sv:  Och %s begravdes den %s.

en:  %s was the daughter of %s and %s.
sv:  %s är dotter till %s och %s.

en:  %s was the daughter of %s.
sv:  %s är dotter till %s

en:  %s was the son of %s and %s.
sv:  %s var son till %s och  %s.

en:  %s was the son of %s.
sv:  %s var son till %s.

en:  Born:
sv:  Född:

en:  Died:
sv:  Död:

en:  and was buried in %s.
sv:  och begravdes den %s.

en:  at the age of %d %s
sv:  i en ålder av %d %s

en:  in %s.
sv:  i %s.

en:  was born in the year %s in %s.
sv:  föddes år %s i %s.

en:  was born in the year %s.
sv:  föddes år %s.

en:  was born on %s in %s.
sv:  föddes den %s i %s.

en:  was born on %s.
sv:  föddes den %s.

en: %(father)s and %(mother)s
sv: %(fader)ns och %(moder)ns

en: %(grampsid)s is already used by %(person)s
sv: %(grampsid) används redan av %(person)s

en: %(p1)s is the %(level)dth cousin %(removed)d times removed of %(p2)s.
sv: %(p1)s är %(p2)ss %(level)d:e släkting i %(removed)d led.

en: %(p1)s is the %(level)dth cousin of %(p2)s.
sv: %(p1s är %(p2)ss %(level)d:e kusin.

en: %(p1)s is the %(level)dth cousin once removed of %(p2)s.
sv: %(p1s är %(p2)ss %(level)d:e syssling.

en: %(p1)s is the %(level)dth cousin twice removed of %(p2)s.
sv: %(p1s är %(p2)ss %(level)d:e brylling.

en: %(p1)s is the %(level)dth great grandaunt of %(p2)s.
sv: %(p1)s är moster eller faster i %(level)d:e led till %(p2)s.

en: %(p1)s is the %(level)dth great granddaughter of %(p2)s.
sv: %(p1)s är %(p2)ss kvinnliga ättling i %(level)d:e led.

en: %(p1)s is the %(level)dth great grandfather of %(p2)s.
sv: %(p1)s är ana i %(level)d:e led till %(p2)s.

en: %(p1)s is the %(level)dth great grandmother of %(p2)s.
sv: %(p1)s är %(p2)ss kvinnliga ana i %(level)d:e led.

en: %(p1)s is the %(level)dth great grandnephew of %(p2)s.
sv: %(p1)s är %(p2)ss manliga barnbarnsbarn till syskon i %(level)d:e led.

en: %(p1)s is the %(level)dth great grandniece of %(p2)s.
sv: %(p1)s är %(p2)ss kvinnliga barnbarnsbarn till syskon i %(level)d:e led.

en: %(p1)s is the %(level)dth great grandson of %(p2)s.
sv: %(p1) är %(p2)ss manliga ättling i %(level)d led.

en: %(p1)s is the %(level)dth great granduncle of %(p2)s.
sv: %(p1) är mor- eller farbror i %(level)d:e led till %(p2)s.

en: %(p1)s is the aunt of %(p2)s.
sv: %(p1)s är moster eller faster till %(p2)s.

en: %(p1)s is the brother of %(p2)s.
sv: %(p1)s är bror till %(p2)s.

en: %(p1)s is the daughter of %(p2)s.
sv: %(p1)s är dotter till %(p2)s.

en: %(p1)s is the father of %(p2)s.
sv: %(p1)s är far till %(p2)s.

en: %(p1)s is the first cousin %(removed)d times removed of %(p2)s.
sv: %(p1)s är släkt med %(p2)s i %(removed)d:e led.

en: %(p1)s is the first cousin of %(p2)s.
sv: %(p1)s är %(p2)ss första kusin.

en: %(p1)s is the first cousin once removed of %(p2)s.
sv: %(p1)s är %(p2)ss första syssling.

en: %(p1)s is the first cousin twice removed of %(p2)s.
sv: %(p1)s är %(p2)ss första brylling.

en: %(p1)s is the grandaunt of %(p2)s.
sv: %s(p1) är gammelmoster eller -faster till %(p2)s.

en: %(p1)s is the granddaughter of %(p2)s.
sv: %(p1) är son- eller dotterdotter till %(p2)s.

en: %(p1)s is the grandfather of %(p2)s.
sv: %(p1)s är far- eller morfar till %(p2)s.

en: %(p1)s is the grandmother of %(p2)s.
sv: %(p1) är mor- eller farmor till %(p2)s.

en: %(p1)s is the grandnephew of %(p2)s.
sv: %(p1)s är %(p2)s manliga barnbarn till syskon

en: %(p1)s is the grandniece of %(p2)s.
sv: %(p1)s är %(p2)s kvinnliga barnbarn till syskon

en: %(p1)s is the grandson of %(p2)s.
sv: %(p2)s är dotter- eller sonson till %(p2)s.

en: %(p1)s is the granduncle of %(p2)s.
sv: %(p1)s är gammelmorbror eller -farbror till %(p2)s.

en: %(p1)s is the great grandaunt of %(p2)s.
sv: %(p1)s är gammel gammelmoster eller -faster till %(p2)s.

en: %(p1)s is the great granddaughter of %(p2)s.
sv: %(p1) är %(p2)ss kvinnliga barnbarnsbarn.

en: %(p1)s is the great grandfather of %(p2)s.
sv: %(p1)s är gammelmorfar eller gammelfarfar till %(p2)s.

en: %(p1)s is the great grandmother of %(p2)s.
sv: %(p1)s är gammelfarmor eller gammelmormor till %(p2)s.

en: %(p1)s is the great grandnephew of %(p2)s.
sv:  i en ålder av %d %s

en: %(p1)s is the great grandniece of %(p2)s.
sv:  %(p1)s är %(p2)ss kvinnliga barnbarnsbarn till syskon.

en: %(p1)s is the great grandson of %(p2)s.
sv: %(p1)s är barnbarnsbarn till %(p2)s.

en: %(p1)s is the great granduncle of %(p2)s.
sv: %(p1)s är gammel gammelmorbror eller -farbror till %(p2)s.

en: %(p1)s is the mother of %(p2)s.
sv: %(p1)s är mor till %(p2)s.

en: %(p1)s is the nephew of %(p2)s.
sv: %(p1)s är brors- eller systerson till %(p2)s.

en: %(p1)s is the niece of %(p2)s.
sv: %8p1)s är brors- eller systerdotter till %(p2)s.

en: %(p1)s is the second cousin %(removed)d times removed of %(p2)s.
sv: %(p1)s är släkt med %(p2)s i %(removed)d:e led.

en: %(p1)s is the second cousin of %(p2)s.
sv: %(p1)s är syssling till %(p2)s.

en: %(p1)s is the second cousin once removed of %(p2)s.
sv: %(p1)s är  %(p2)ss första syssling.

en: %(p1)s is the second cousin twice removed of %(p2)s.
sv: %(p1)s är %(p2)ss andra brylling.

en: %(p1)s is the second great grandaunt of %(p2)s.
sv: %(p1)s är andra gammel gammelmoster eller -faster till %(p2)s.

en: %(p1)s is the second great granddaughter of %(p2)s.
sv: %(p1) är %(p2)ss andra kvinnliga barnbarnsbarn.

en: %(p1)s is the second great grandfather of %(p2)s.
sv: %(p1)s är ana till %(p2)s.

en: %(p1)s is the second great grandmother of %(p2)s.
sv: %(p1)s är %(p2)ss andra gammelfarmor eller gammelmormor.

en: %(p1)s is the second great grandnephew of %(p2)s.
sv: %(p1)s är %(p2)ss andra manliga barnbarnsbarn till syskon.

en: %(p1)s is the second great grandniece of %(p2)s.
sv: %(p1)s är %(p2)ss andra kvinnliga barnbarnsbarn till syskon.

en: %(p1)s is the second great grandson of %(p2)s.
sv: %(p2)s är %(p2)s andra barnbarnsbarn som är pojke.

en: %(p1)s is the second great granduncle of %(p2)s.
sv: %(p1)s är andre gammel gammelmorbror eller -farbror till %(p2)s.

en: %(p1)s is the sister of %(p2)s.
sv: %(p1)s är syster till %(p2)s.

en: %(p1)s is the son of %(p2)s.
sv: %s(p1)s är son till %(p2)s.

en: %(p1)s is the third cousin %(removed)d times removed of %(p2)s.
sv: %(p1)s är släkt med %(p2)s i %(removed)d:e led.

en: %(p1)s is the third cousin of %(p2)s.
sv: %(p1)s är %(p2)ss tredje kusin.

en: %(p1)s is the third cousin once removed of %(p2)s.
sv: %(p1)s är %(p2)ss tredje syssling.

en: %(p1)s is the third cousin twice removed of %(p2)s.
sv: %(p1)s är %(p2)ss tredje brylling.

en: %(p1)s is the third great grandaunt of %(p2)s.
sv: %(p1)s är tredje gammel gammelmoster eller -faster till %(p2)s.

en: %(p1)s is the third great granddaughter of %(p2)s.
sv:  %(p1) är %(p2)ss tredje kvinnliga barnbarnsbarn.

en: %(p1)s is the third great grandfather of %(p2)s.
sv: %(p1)s är ana till %(p2)s.

en: %(p1)s is the third great grandmother of %(p2)s.
sv: %(p1)s är %(p2)ss tredje gammelfarmor eller gammelmormor.

en: %(p1)s is the third great grandnephew of %(p2)s.
sv: %(p1)s är %(p2)ss tredje manliga barnbarnsbarn till syskon.

en: %(p1)s is the third great grandniece of %(p2)s.
sv: %(p1)s är %(p2)ss tredje kvinnliga barnbarnsbarn till syskon.

en: %(p1)s is the third great grandson of %(p2)s.
sv: %(p2)s är %(p2)s tredje barnbarnsbarn som är pojke.

en: %(p1)s is the third great granduncle of %(p2)s.
sv: %(p1)s är tredje gammel gammelmorbror eller -farbror till %(p2)s.

en: %(p1)s is the uncle of %(p2)s.
sv: %(p1)s är morbror eller farbror till %(p2)s.

en: %d broken family links were found
sv: %d brutna familjelänkar hittades

en: %d corrupted family relationship fixed
sv: %d skadade familjelänkar lagade

en: %d empty families were found
sv: %d tomma familjer funna

en: %d event records were modified
sv: %d händelser ändrades

en: %d media objects were referenced, but not found
sv: %d medieobjekt används men kunde inte hittas

en: %s Generat
sv: %s Generationen

en: %s [%s]: event %s
sv: %s [%s]: händelse %s

en: %s and %s
sv: %s och %s

en: %s and %s are the same person.
sv: %s och %s är samma person

en: %s could not be opened
sv: %s kunde inte öppnas

en: %s has been bookmarked
sv: %s har lagts till i bokmärkena

en: %s is not a directory
sv: %s är inte en katalog

en: %s is not a valid file name or does not exist.
sv: %s är antingen inte ett korrekt filnamn eller inte använt

en: %s was born in the year %s in %s.
sv: %s föddes år %s i %s.

en: %s was born in the year %s.
sv: %s föddes år %s.

en: %s was born on %s in %s.
sv: %s föddes den %s i %s.

en: %s was born on %s.
sv: %s föddes den %s.

en: %s was removed from the family of %s
sv: %s togs bort från familjen %s

en: %s will be extracted as a nickname from %s
sv: %s kommer att hämtas som ett smeknamn från %s

en: %s will be extracted as a title from %s
sv: %s kommer att hämtas som en titel från %s

en: %v of %u (%P%%)
sv: %v av %u (%P%%)

en: (Recommended only for English)
sv: (Rekommenderas endast för engelska)

en: (and|to|-
sv: (och|till|-

en: (from|between|bet|bet.
sv: (från|mellan|mellan|mellan

en: , and was buried in the year %s in %s.
sv: , och begravdes år %s i %s.

en: , and was buried in the year %s.
sv: , och begravdes år %s.

en: , and was buried on %s in %s.
sv: , och begravdes den %s i %s.

en: , and was buried on %s.
sv: , och begravdes den %s.

en: 1 broken family link was fixed
sv: En trasig familjelänk lagades

en: 1 corrupted family relationship fixed
sv: En skadad familjelänk lagad

en: 1 empty family was found
sv: En tom familj upptäcktes

en: 1 event record was modified
sv: En händelse har ändrats

en: 1 media object was referenced, but not found
sv: Ett medieobjekt används men kunde inte hittas

en: A legal or common-law relationship between a husband and wife
sv: Ett registrerat eller sambo förhållande mellan man och kvinna

en: ABOUT
sv: CA

en: AFTER
sv: EFTER

en: Accept and close
sv: Acceptera och stäng

en: Accept changes and close dialog
sv: Acceptera ändringarna och stäng dialogrutan

en: Active Per
sv: Aktiv person

en: Active person's name and GRAMPS ID
sv: Den aktiva personens namn och GAMPS-ID

en: Active person's name and attribute
sv: Den aktiva personens namn och egenskaper

en: Active person's name only
sv: Den aktiva personens namn

en: Add
sv: Lägg till

en: Add Child - GRAMPS
sv: Lägg till barn - GRMPS

en: Add Children
sv: Lägg till barn

en: Add Data
sv: Lägg till data

en: Add Existing Children
sv: Lägg till existerande barn

en: Add Filter
sv: Lägg till filter

en: Add Media Object
sv: Lägg till medieobjekt

en: Add New Ch
sv: Lägg till nytt barn

en: Add New Child - GRAMPS
sv: Lägg till nytt barn - GRAMPS

en: Add Person
sv: Lägg till person

en: Add Place
sv: Lägg till

en: Add Source
sv: Lägg till källa

en: Add a new spouse
sv: Lägg till nytt gifte

en: Add an internet reference about this person
sv: Lägg till en internetreferens till den här personen

en: Add new event for this marriage
sv: Lägg till en ny händelse för detta äktenskap

en: Add new person
sv: Lägg till ny person

en: Add new person as spouse
sv: Lägg till ny person som maka/make

en: Add/Edit/V
sv: Lägg till/redigera/visa

en: Address
sv: Adress

en: Address Editor
sv: Adressredigeraren

en: Address Editor - GRAMPS
sv: Adressredigeraren - GRAMPS

en: Address Editor for %s
sv: Adressredigerare för %s

en: Addresses
sv: Adresser

en: Adds the new person as a child of the family and displays the standard person dialog to allow for more data to be entered
sv: Lägger till den nya personen som barn i familjen och visar personredigeraren så att mer information kan anges.

en: Adopted
sv: Adopterad

en: Adult Christening
sv: Vuxendop

en: Ahnentafel Report
sv: Ansedel

en: Ahnentafel Report for %s
sv: Ansedel för %s

en: Aids in the analysis of data by allowing the development of custom filters that can be applied to the database to find similar events
sv: Hjälper vid analys av data genom att man kan skapa egna filter som kan användas mot databasen för att hitta liknande händelser

en: Alignment
sv: Justering

en: All people
sv: Alla perso

en: Allow internal GRAMPS ID numbers to be edited
sv: Tillåt ändring av interna GRAMPS ID-nummer.

en: Allows all the events of a certain name to be renamed to a new name
sv: Ge alla händelser av en speciell typ ett nytt namn

en: Allows you to customize the data in the boxes in the report
sv: Låter dig anpassa innehållet i rapportens rutor

en: Alpha
sv: Alfa

en: Also Known
sv: Även känd

en: Alternate Birth
sv: Alternativ födelse

en: Alternate Calendar Support
sv: Stöd för alternativa kalendrar

en: Alternate Death
sv: Alternativ död

en: Alternate Name Editor
sv: Redigerare för alternativa namn

en: Alternate Name Editor - GRAMPS
sv: Redigerare för alternativa namn - GRAMPS

en: Alternate Name Editor for %s
sv: Redigerare för alternativa namn för %s

en: Always display the LDS ordinance tabs
sv: Visa alltid flik för SDH-ceremonier

en: An autosave file exists for %s.
    Should this be loaded instead of the last saved version?
sv: Det finns en autosparfil för %s. 
    Ska den användas istället för den senast sparade versionen?

en: An established relationship between members of the same sex
sv: Ett samboförhållande mellan två personer av samma kön

en: An unspecified relationship between a man and woman
sv: Ett ospecificerat förhållande mellan en man och en kvinna

en: Analysis and Exploration
sv: Analys och undersökning

en: Ancestor Chart
sv: Grafisk Antavla

en: Ancestor Chart for %s
sv: Grafisk antavla för %s

en: Ancestor Foreground
sv: Förgrund för anor

en: Ancestors
sv: Anor

en: Ancestors and Descendants
sv: Anor och ättlingar

en: Ancestors and Descendants of %s
sv: Anor och ättlingar för %s

en: Ancestors and descendants
sv: Anor och ättlingar

en: Ancestors of %s
sv: Anor för %s

en: Annulment
sv: Annulering

en: April
sv: april

en: Are you sure you want to abandon your changes?
sv: Är du säker på att du vill ignorera ändringarna?

en: Attribute
sv: Egenskap

en: Attribute Editor
sv: Egenskapsredigerare

en: Attribute Editor - GRAMPS
sv: Egenskapsredigerare - GRAMPS

en: Attribute Editor for %s
sv: Egenskapsredigerare för %s

en: Attributes
sv: Egenskaper

en: August
sv: augusti

en: Author
sv: Författare

en: Automatically load last database
sv: Läs in förra databasen automatiskt

en: Autosave interval (minutes)
sv: Autosparintervall (minuter)

en: BEFORE
sv: FÖRE

en: Background
sv: Bakgrund

en: Baptism
sv: Dop

en: Bar Mitzvah
sv: Bar·Mitzvah

en: Bas Mitzvah
sv: Bas·Mitzvah

en: Base Report - GRAMPS
sv: Enkel rapport - GRAMPS

en: Below is a list of the nicknames and titles that GRAMPS can extract from the 
    current database. If you select 'Yes', GRAMPS will modify your database as 
    specified below. If you do not approve of these changes, you should select 
    'No', and your database will not be altered.
    
    Should the following changes be made?
sv: Nedan är en lista över de smeknamn och titlar GRAMPS kan hämta från databasen. Om du väljer "Ja" kommer GRAMPS att ändra i databasen enligt nedan. Om du inte vill godkänna ändringarna bör du välja "Nej" så att inte databasen ändras.
    
    Vill du göra följande ändringar?

en: Birth
sv: Födelse

en: Birth Date
sv: Födelsedatum

en: Birth Name
sv: Namn vid födseln

en: Birth Place
sv: Födelseort

en: Birthdate
sv: Födelsedatum

en: Blessing
sv: Välsignelse

en: Bold
sv: Fetstil

en: Borders
sv: Kanter

en: Burial
sv: Begravning

en: By default, all dates stored by GRAMPS use the Gregorian calendar. This
    is normally sufficient for most users. Support may be enabled for the Julian,
    French Republican, and Hebrew calendar. If you believe that you will need one or
    more of these alternate calendars, enable alternate calendar support.
sv: Som standard sparas alla datum i GRAMPS baserat på den
     Gregorianska kalendern. Detta är normalt tillräckligt för de flesta användare.
    Stöd för de Julianska, Franska Revolutions och Judiska kalendrarna kan 
    aktiveras. Om du tror att du kommer att behöva en eller flera av dessa, bör
    du aktivera stöd för alternativa kalendrar.

en: Calculate SoundEx code for the name
sv: Beräkna SoundEx-kod för namnet

en: Calculates the relationship between two people
sv: Beräknar släktskap mellan två personer

en: Calendars
sv: Kalendrar

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cannot revert to a previous database, since one does not exist
sv: Kan inte återgå till tidigare databas eftersom ingen finns

en: Caste
sv: Kast

en: Cause
sv: Orsak

en: Cause Of Death
sv: Dödsorsak

en: Census
sv: Folkräkning

en: Change Event Type of
sv: Ändra händelsetyp

en: Change Event Types - GRAMPS
sv: Ändra händelsetyp - GRAMPS

en: Change Global Media Object Properties
sv: Ändra generella egenskaper för medieobjekt

en: Change Global Media Object Properties - GRAMPS
sv: Ändra generella egenskaper för medieobjekt - GRAMPS

en: Change Local Media Object Properties
sv: Ändra lokala egenskaper för medieobjekt

en: Change Local Media Object Properties - GRAMPS
sv: Ändra lokala egenskaper för medieobjekt - GRAMPS

en: Changed by
sv: Ändrad av

en: Changing the gender caused problems with marriage information.
sv: Ändring av kön skapade problem med äktenskapsinformationen.

en: Check Integrity
sv: Kontrollera integritet

en: Check and repair database
sv: Kontrollera och laga databasen

en: Checks the database for integrity problems, fixing the problems that it can
sv: Kontrollerar databasen för interna fel och lagar dessa om möjligt.

en: Child of %s and %s is:
sv: Barn till %s och %s är:

en: Children
sv: Barn

en: Children of %s and %s are:
sv: Barn till %s och %s är:

en: Choose File
sv: Välj fil

en: Choose Parents
sv: Välj föräldrar

en: Choose Parents - GRAMPS
sv: Välj föräldrar - GRAMPS

en: Choose Spouse - GRAMPS
sv: Välj gifte - GRAMPS

en: Choose Spouse/Partner
sv: Välj maka/make/partner

en: Choose Spouse/Partner of %s
sv: Välj maka/make/partner till %s

en: Choose the HTML template
sv: Välj HTML-mall

en: Choose the Parents of %s
sv: Välj %ss föräldrar

en: Christening
sv: Dop

en: Church Par
sv: Socken eller församling

en: sh | C
sv[0]: Stad

en: City/County
sv: Stad/län

en: Click column headers to sort. When sorted by birth date, drag and drop to reorder children.
sv: Klicka på kollumnrubrik för att sortera. Vid sortering på födelsedatum, drag och släpp för att sortera om barn

en: Close Window
sv: Stäng föns

en: Color
sv: Färg

en: Combination of mother's and father's surname
sv: Kombination av moderns och faderns efternamn

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Compare individual events
sv: Jämför personliga händelser

en: Complete
sv: Fullständig

en: Complex Filter - GRAMPS
sv: Avancerat filter - GRAMPS

en: Confidence
sv: Känslighet

en: Confirmation
sv: Konfirmation

en: Convert to local copy
sv: Gör om till lokal kopia

en: Copies the object into the database
sv: Kopierar objektet till databasen

en: Could not create %s
sv: Kunde inte skapa %s

en: Could not create a thumbnail for %s
sv: Kunde inte skapa miniatyrbild till %s

en: Could not create a thumbnail for %s
    The file has been moved or deleted
sv: Kunde inte skapa miniatyrbild till %s
    Filen har flyttats eller tagits bort

en: Could not create the directory : %s
sv: Kunde inte skapa katalogen: %s

en: Could not import %s
sv: Kunde inte importera %s

en: Could not import %s
    The file has been moved or deleted
sv: Kunde inte importera %s
    Filen har flyttats eller tagits borts

en: Could not import %s - %s
sv: Kunde inte importera %s - %s

en: Could not load image file %s
sv: Kunde inte öppna bildfil %s

en: Could not open %s
sv: Kunde inte öppna %s

en: Could not open %s
    Using the default template
sv: Kunde inte öppna %s
    Använder standard-mall

en: Could not replace %s
sv: Kunde inte byta ut %s

en: Country
sv: Land

en: Counts number of ancestors of selected person
sv: Beräknar antalet anor för den valda personen

en: County
sv: Län

en: ty | Create a New Datab
sv[0]: Skapa ny databas

en: Create a new address from the above data
sv: Skapar ny adress utifrån ovanstående data

en: Create a new attribute for this marriage
sv: Skapa nytt attribut för detta äktenskap

en: Create a new attribute from the above data
sv: Skapar ny attribut utifrån ovanstående data

en: Create a new event from the above data
sv: Skapa ny händelse utifrån ovanstående data

en: Create an alternate name for this person
sv: Visa alternativt namn för denna person

en: Created by
sv: Skapad av

en: Creates a family group report, showing information on a set of parents and their children.
sv: Skapar en familjerapport som visar information om ett föräldrapar och deras barn.

en: Creates a new attribute from the above data
sv: Skapar nytt attribut utifrån ovanstående data

en: Creates a new object attribute from the above data
sv: Skapar nytt attribut till objekt utifrån ovanstående data

en: Creates the new child and adds him or her as a child of the family
sv: Skapar nytt barn och lägger till honom eller henne som barn i familjen

en: Creating Web Pages
sv: Skapar webbsidor

en: Cremation
sv: Kremering

en: Currently, you can only delete one person at a time
sv: För närvarande kan man bara radera en person i taget

en: Currently, you can only delete one place at a time
sv: För närvarande kan man bara radera en ort i taget

en: Custom Col
sv: Anpassade färger

en: Customizat
sv: Egna inställningar

en: DD-MM-YYYY
sv: DD-MM-ÅÅÅÅ

en: DD. Month Year
sv: DD. månad år

en: DD.MM.YYYY
sv: DD.MM.ÅÅÅÅ

en: DD/MM/YYYY
sv: DD/MM/ÅÅÅÅ

en: DD/MM/YYYY (European)
sv: DD/MM/ÅÅÅÅ (Europa)

en: DD/MM/YYYY, DD.MM.YYYY, or DD-MM-YYYY
sv: DD/MM/ÅÅÅÅ, DD.MM.ÅÅÅÅ eller DD-MM-ÅÅÅÅ

en: Data Guess
sv: Gissning av data

en: Data was modified. Are you sure you want to abandon your changes?
sv: Data har ändrats. Är du säker på att du vill ignorera ändringarna?

en: Database
sv: Databas

en: Database Processing
sv: Databashantering

en: Database Summary
sv: Sammanfattning av databasen

en: Database Summary - GRAMPS
sv: Sammanfattning av databasen - GRAMPS

en: Database Verify
sv: Kontrollera databasen

en: Database Verify - GRAMPS
sv: Kontrollera databasen - GRAMPS

en: Database name:
sv: Databasens namn:

en: Date
sv: Datum

en: Date Format
sv: Datumformat

en: Dates and Calendars
sv: Datum och kalendrar

en: Day MON Year
sv: Dag MÅN År

en: Death
sv: Död

en: th | Death D
sv[0]: Dödsdatum

en: Death Place
sv: Dödsort

en: December
sv: december

en: Default Web Site directory
sv: Standardkatalog för webb-filer

en: Default database directory
sv: Standardkatalog för databasen

en: Default report directory
sv: Standardkatalog för rapporter

en: Degree
sv: Examen

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete Fil
sv: Ta bort filter

en: Delete Media Object
sv: Ta bort medieobjekt

en: Delete Per
sv: Ta bort person

en: Delete Place
sv: Ta bort pl

en: Delete Sou
sv: Ta bort kä

en: Delete selected event
sv: Ta bort vald händelse

en: Delete selected name
sv: Ta bort valt namn

en: Delete selected reference
sv: Ta bort vald referens

en: Delete the selected address
sv: Ta bort vald adress

en: Delete the selected attribute
sv: Ta bort valt attribut

en: Delete the selected event
sv: Ta bort den valda händelsen

en: Descendant Browser
sv: Bläddrare för ättlingar

en: Descendant Browser - GRAMPS
sv: Bläddrare för ättlingar - GRAMPS

en: Descendant Graph
sv: Graf över ättlingar

en: Descendant Graph for %s
sv: Graf över ättlingar till %s

en: Descendant Report
sv: Stamtavla

en: Descendant Report for %s
sv: Stamtavla för %s

en: Descendants
sv: Ättlingar

en: Descendants of %s
sv: Ättlingar till %s

en: Description
sv: Beskrivning

en: Detailed Ancestral Report
sv: Detaljerad antavla

en: Detailed Ancestral Report for %s
sv: Detaljerad antavla för %s

en: Details
sv: Detaljer

en: Determining Possible Merges
sv: Kontrollerar möjliga hopslagningar

en: Directory
sv: Katalog

en: Disconnected individuals
sv: Personer utan familj

en: Display
sv: Utseende

en: Display Format
sv: Visningsformat

en: Display Formats
sv: Visningsformat

en: Display GRAMPS ID in lists
sv: Visa GRAMPS-ID i listor

en: Display active person's family relationships
sv: Visa den aktiva personens familjeband

en: Display attribute on Edit Person form
sv: Visa egenskap på formuläret Redigera person

en: Display global properties editor when object is dropped
sv: Visa redigeraren för generella egenskaper när objektet släpps

en: Display icons and text
sv: Visa ikoner och text

en: Display local properties editor when object is dropped
sv: Visa redigeraren för lokala egenskaper när objektet släpps

en: Display only icons
sv: Visa endast ikoner

en: Display only text
sv: Visa endast text

en: Display the list of media objects
sv: Visa lista över medieobjekt

en: Display the list of people
sv: Visa lista över personer

en: Display the list of places
sv: Visa lista över platser

en: Display the list of sources
sv: Visa listan över källor

en: Divorce
sv: Skilsmässa

en: Divorce Filing
sv: Begäran om skilsmässa

en: Do not compress XML data file
sv: Komprimera inte XML-filen med data.

en: Do not display alternate names in person list
sv: Visa inte alternativa namn i personlista

en: Do not include comments and text in source information
sv: Inkludera inte kommentarer och text i källinformation

en: Do not include records marked private
sv: Ta inte med data markerade privat

en: Do not make a local copy
sv: Skapa inte en lokal kopia

en: Do not use images
sv: Använd inte bilder

en: Do not use images for living people
sv: Använd inte bilder för nu levande personer

en: Do you really wish to delete %s?
sv: Vill du verkligen ta bort %s?

en: Do you want to close the current database and create a new one?
sv: Vill du ta stänga den aktuella databasen och skapa en ny?

en: Do you wish to abandon your changes and revert to the last saved database?
sv: Vill du ignorera dina ändringar och återgå till den senast sparade databasen?

en: Do you wish to save the changes?
sv: Vill du spara ändringarna?

en: Do you wish to set %s as the home person?
sv: Vill du att %s ska vara proband?

en: Document Styles
sv: Stilmallar

en: Document Styles - GRAMPS
sv: Stilmallar - GRAMPS

en: Document write failure
sv: Kunde inte skriva dokument

en: Double clicking will make %s the active person
sv: Om du dubbelklickar blir %s den aktiva personen

en: Doubleclick to edit, Shift-Doubleclick to make the active person
sv: Dubbelklick för att redigera, skift + dubbelklick för att göra personen aktiv

en: Down
sv: Ner

en: Drag and Drop from an External Source
sv: Drag och släpp från en extern källa

en: Drag and Drop from an Internal Source
sv: Drag och släpp från en lokal källa

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit Bookmarks
sv: Redigera bokmärken

en: Edit Media Object
sv: Redigera medieobjekt

en: Edit Note
sv: Redigera anteckningar

en: Edit Object Properties
sv: Redigera egenskaper

en: Edit Person - GRAMPS
sv: Redigera person - GRAMPS

en: Edit Properties
sv: Redigera egenskaper

en: Edit Source
sv: Redigera källa

en: Edit marriage information
sv: Redigera äktenskapsinformation

en: Edit source information for the highlighted event
sv: Redigera källinformation för den markerade händelsen

en: Edit source information for this address
sv: Redigera källinformation för denna adress

en: Edit source information for this name
sv: Redigera källinformation för det här namnet

en: Edit with the GIMP
sv: Redigera med the GIMP

en: Edit/View
sv: Redigera/v

en: Edit/View Person
sv: Redigera/visa person

en: Edit/View Place
sv: Redigera/visa plats

en: Edit/View Source
sv: Redigera/visa källa

en: Education
sv: Utbildning

en: Eighteenth
sv: Artonde

en: Eighth
sv: Åttonde

en: Elected
sv: Vald

en: Eleventh
sv: Elfte

en: Enable Custom Colors
sv: Använd anpassade färger

en: Enable LDS Ordinance Support
sv: Aktivera stöd för SDH-ceremonier

en: Enable autocompletion
sv: Använd automatisk ifyllning

en: Enable support for alternate calendars
sv: Aktivera stöd för alternativa kalendrar

en: Encoding
sv: Kodning

en: Endowment
sv: Begåvning

en: Engagement
sv: Förlovning

en: Enter miscellaneous relevant data and documentation
sv: Skriv valfri relevant information och dokumentation

en: Enter/modify notes regarding this name
sv: Skriv/redigera anteckningar om detta namn

en: Entire Database
sv: Hela databasen

en: Entire database
sv: Hela databasen

en: Entry Form
sv: Inmatningsformat

en: Error copying %s
sv: Fel vid kopiering av %s

en: Error creating the thumbnail : %s
sv: Fel vid skapande av miniatyrbild: %s

en: Error reading %s
sv: Fel vid läsning av %s

en: Even Row Background
sv: Bakgrund för jämna rader

en: Even Row Foreground
sv: Förgrund för jämna rader

en: Event
sv: Händelse

en: Event Comparison
sv: Jämförelse av händelser

en: Event Comparison - Create a complex filter
sv: Jämförelse av händelser - skapa ett avancerat filter

en: Event Comparison - GRAMPS
sv: Jämförelse av händelser - GRAMPS

en: Event Editor
sv: Händelseredigerare

en: Event Editor - GRAMPS
sv: Händelseredigerare - GRAMPS

en: Event Type
sv: Händelsetyp

en: Events
sv: Händelser

en: Exactly two people must be selected to perform a merge
sv: Exakt två personer måste vara valda för att kunna slås ihop

en: Exactly two places must be selected to perform a merge
sv: Exakt två orter måste vara valda för att kunna slås ihop

en: Exchange active person and displayed spouse
sv: Byt aktuell person mot visat gifte

en: Export GED
sv: Exportera GEDCOM

en: Export GEDCOM file
sv: Exportera GEDCOM-fil

en: Export GRAMPS package
sv: Exportera GRAMPS-paket

en: Export GRAMPS package - GRAMPS
sv: Exportera GRAMPS-paket - GRAMPS

en: Export PAF for PalmOS
sv: Exportera PAF till PalmOS

en: Export PAF for PalmOS file
sv: Exportera PAF till PalmOS-fil

en: Export to GEDCOM
sv: Exportera till GEDCOM

en: Export to GRAMPS package
sv: Exportera till GRAMPS-paket

en: Export to PAF for PalmOS
sv: Exportera PAF till PalmOS

en: Extract information from names
sv: Hämta information från namn

en: F
sv: m

en: Facts and Events
sv: Fakta och händelser

en: Failed to load the module: %s
sv: Kunde inte ladda modul: %s

en: Failure writing %s, original file restored
sv: Kunde inte skriva till %s, orginalfil återställd

en: Families
sv: Familjer

en: Family
sv: Familj

en: Family Attributes
sv: Familjegenskaper

en: Family Eve
sv: Familjehändelser

en: Family Group Report
sv: Familjerapport

en: Family Group Report for %s
sv: Familjereapport för %s

en: Family Information
sv: Familjeinformation

en: Family Tree Index
sv: Släktträd innehåll

en: Father
sv: Fader

en: Father's surname
sv: Förnamn Efternamn

en: February
sv: februari

en: Female
sv: Kvinna

en: Females
sv: Kvinnor

en: Fifteenth
sv: Femtonde

en: Fifth
sv: Femte

en: File
sv: Fil

en: Filename
sv: Filnamn

en: Find
sv: Sök

en: Find Person
sv: Sök person

en: Find possible duplicate people
sv: Hitta personer som kan vara registrerade mer än en gång

en: First
sv: Första

en: First Communion
sv: Första nattvarden

en: First Person
sv: Första personen

en: Firstname Surname
sv: Förnamn Efternamn

en: Font Options
sv: Fontalternativ

en: For more information or to get a copy of GraphViz, goto http://www.graphviz.org
sv: För mer informaton eller för att hämta GraphViz gå till http://www.graphviz.org

en: Fourteenth
sv: Fjortonde

en: Fourth
sv: Fjärde

en: French
sv: Fransk

en: GEDCOM Exp
sv: GEDCOM-exp

en: GEDCOM Imp
sv: GEDCOM-imp

en: GEDCOM Import Progress
sv: GEDCOM importförlopp

en: GEDCOM Import Status
sv: GEDCOM importstatus

en: GEDCOM Read Progress
sv: GEDCOM inläsningsförlopp

en: GRAMPS (Genealogical Research and Analysis Management Programming System) is a personal genealogy program.
sv: GRAMPS (Genealogical Research and Analysis Managment Programming System) är ett genealogiprogram för privatpersoner.

en: GRAMPS ID prefixes
sv: GRAMPS ID-prefix

en: GRAMPS ID value was not changed.
sv: GRAMPS ID har inte ändrats.

en: GRAMPS Preferences
sv: GRAMPS Alternativ

en: GRAMPS _Home Page
sv: GRAMPS _Hemsida

en: GRAMPS _Mailing Lists
sv: GRAMPS _Epostlistor

en: GRAMPS has support for LDS Ordinances, which are special
    event types related to the Church of Jesus Christ of Latter Day Saints.
    
    You may choose to either enable or disable this support. You may
    change this option in the future in the Preferences dialog.
sv: GRAMPS har stöd för SDH-ceremonier. Dessa är speciella
    händelser knutna till Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga.
    
    Du kan välja att aktivera eller deaktivera detta. Det går även
    att ändra ditt val i Alternativfönstret.

en: GRAMPS internal IDs
sv: GRAMPS interna id-nummer

en: GRAMPS is an Open Source project. Its success 
    depends on the users. User feedback is important. 
    Please join the mailing lists, submit bug reports,
    suggest improvements,  and see how you can 
    contribute.
    
    Please enjoy using GRAMPS.
sv: GRAMPS är ett projekt baserat på öppen källkod.
    Dess framgång är beroende av dess användare, 
    feedback är viktigt. Gå gärna med i våra epostlistor, 
    skicka felrapporter, föreslå förbättringar och se 
    hur just du kan bidra.
    
    Hoppas du har nytta av GRAMPS.

en: GRAMPS package export
sv: GRAMPS-paket export

en: Gallery
sv: Fotoalbum

en: Gender
sv: Kön

en: General
sv: Allmänt

en: al | General Informat
sv[0]: Allmän information

en: Generate HTML reports - GRAMPS
sv: Gramps - Skapa HTML-rapporter - GRAMPS

en: Generate SoundEx codes
sv: Skapa SoundEx-koder

en: Generate Web Site
sv: Skapa webbplats

en: Generate reports
sv: Skapa rapporter

en: Generates SoundEx codes for names
sv: Skapar SoundEx-koder för namn

en: Generates a list of descendants of the active person
sv: Skapar en lista över den aktuella personens ättlingar

en: Generates relationship graphs, currently only in GraphViz format.
sv: Skapar släktskapstavlor, för närvarande endast i GraphViz-format.

en: Generates web (HTML) pages for individuals, or a set of individuals.
sv: Skapar webbsidor (HTML) för personer eller en grupp personer.

en: Generation %d has %d individuals.
sv: Generation %d består av %d personer.

en: Generation %d has 1 individual.
sv: .
    Generation %d består av en perso

en: Generations
sv: Generationer

en: Getting Started
sv: Komma igång

en: Getting Started - GRAMPS
sv: Komma igång - GRAMPS

en: Given Name
sv: Förnamn

en: Go
sv: Gå

en: Go to Bookmark
sv: Gå till bokmärke

en: Go to this web page
sv: Gå till den här webbsidan

en: Graduation
sv: Examen

en: on | Gramps - Ahnentafel Rep
sv[0]: Gramps - Ansedel

en: Grandparent's ancestors and descendants
sv: Far- eller morföräldrars anor och ättlingar

en: GraphViz (dot) can transform the graph into postscript, jpeg, png, vrml, svg, and many other formats.
sv: GraphViz (dot) kan göra om grafen till postscript, jpeg, png, vrlm, svg, och många andra format.

en: Graphical Reports
sv: Grafer

en: Graphviz F
sv: Graphviz-fil

en: Gregorian
sv: Gregoriansk

en: HTML Options
sv: HTML-alternativ

en: HTML Templ
sv: HTML-mall

en: He
sv: Han

en: He died in the year %s
sv: Han dog år

en: He died in the year %s in %s
sv: Han dog år %s i %s

en: He died on
sv: Han dog den %s

en: He died on %s in %s
sv: Han dog den %s i %s

en: Hebrew
sv: Judisk

en: Hide people not likely to be a child of this family
sv: Dölj personer som troligen inte är barn i familjen

en: High
sv: Hög

en: Home
sv: Hem

en: Husband
sv: Make

en: Icelandic style
sv: IDPatronymi

en: Identification
sv: Identifier

en: Identification Number
sv: Identifikationsnummer

en: Image
sv: Bild

en: Image subdirectory
sv: Underkatalog för bilder

en: Import from GEDCOM
sv: Import från GEDCOM

en: Import from GRAMPS
sv: Import från GRAMPS

en: In order to create valid GEDCOM files, the following information
    needs to be entered. If you do not plan to generate GEDCOM 
    files, you may leave it blank.
sv: För att kunna skapa korrekta GEDCOM-filer behövs
    följande information. Om du inte tänker skapa GEDCOM-filer
    kan du lämna detta tomt.

en: Include a link to the index page
sv: Lägg till länk till indexsidan

en: Individual
sv: Enstaka

en: Individual Attributes
sv: Enstaka egenskaper

en: Individual Events
sv: Enstaka händelser

en: Individual Facts
sv: Enstaka fa

en: Individual Names
sv: Enstaka namn

en: Individual Summary
sv: Personsammanfattning

en: Individual Summary for %s
sv: Personsammanfattning för %s

en: Individuals
sv: Personer

en: Individuals missing birth dates
sv: Personer som saknar födelsedatum

en: Individuals with incomplete names
sv: Personer med ofullständiga namn

en: Individuals with media objects
sv: Personer med medieobjekt

en: Information
sv: ktInformat

en: Interactive descendant browser
sv: Interaktiv bläddrare för ättlingar

en: Internet Address Editor
sv: Internetadressredigerare

en: Internet Address Editor - GRAMPS
sv: Internetadressredigerare GRAMPS

en: Internet Address Editor for %s
sv: Internetadressredigerare för %s

en: Internet Addresses
sv: Internetdresser

en: Invalid move.  Children must be ordered by birth date.
sv: Ogiltig flyttning. Barn måste sorteras efter födelsedatum.

en: Invert
sv: Invertera

en: Invoke birth event editor
sv: Starta redigeraren för födslar

en: Invoke death event editor
sv: Starta redigeraren för dödsfall

en: Italic
sv: Kursiverat

en: January
sv: januari

en: Julian
sv: Juliansk

en: July
sv: juli

en: June
sv: juni

en: Keep other birth event as an alternate birth event
sv: Behåll annan födelseuppgift som en alternativ födelseuppgift

en: Keep other death event as an alternate death event
sv: Behåll annan dödsuppgift som en alternativ dödsuppgift

en: Keep other name as an alternate name
sv: Behåll annat namn som ett alternativt namn

en: LDS
sv: SDH

en: LDS Baptism
sv: ämna de

en: LDS Extensions
sv: ta tomt.Läg

en: LaTeX
sv:  till

en: Landscape
sv: länk til

en: Latitude
sv:  indexs

en: Left Margin
sv: danEnstakaEnst

en: Letter
sv: ka ege

en: List Colors
sv: skaperEnst

en: List display options
sv: ka händelserEnstaka fak

en: List exceptions to assertions or checks about the database
sv: aEnstaka namnPersonsammanfattningPersonsammanfattnin

en: Load Filters
sv:  för %sPers

en: Loading %s ...
sv: nerPerson

en: Location
sv: om sa

en: Location Editor
sv: nar födelsedatu

en: Location Editor for %s
sv: Personer med ofullstä

en: Longitude
sv: diga nam

en: Low
sv: Pe

en: MM-DD-YYYY
sv: soner med

en: MM.DD.YYYY
sv: MM.DD.ÅÅÅÅ

en: MM/DD/YYYY
sv: ÅÅMM/DD/Å

en: MM/DD/YYYY (United States)
sv: MM/DD/ÅÅÅÅ (USA)

en: MM/DD/YYYY, MM.DD.YYYY, or MM-DD-YYYY
sv: MM/DD/ÅÅÅÅ, MM.DD.ÅÅÅÅ eller MM-DD-ÅÅÅÅ

en: MON Day, Y
sv: MÅN Dag, År

en: Make Local Copy
sv: Skapa lokal kopia

en: Make a local copy when the object is dropped
sv: Skapa lokal kopia när objektet släpps

en: Make a reference to the object when the object is dropped
sv: Skapa en hänvisning till objektet när det släpps

en: Make the active person the default person
sv: Gör den aktuella personen proband

en: Make the current father the active person
sv: Gör fadern aktuell person

en: Make the current mother the active person
sv: Gör modern aktiv person

en: Make the default person the active person
sv: Gör probanden aktiv person

en: Make the selected child the active person
sv: Gör det valda barnet aktiv person

en: Male
sv: Man

en: Males
sv: Män

en: March
sv: mars

en: Marriage
sv: Äktenskap

en: Marriage Contract
sv: Äktenskapskontrakt

en: Marriage Editor
sv: Äktenskapsredigeraren

en: Marriage Editor - GRAMPS
sv: Äktenskapsredigeraren - GRAMPS

en: Marriage License
sv: Äktenskapslicens

en: Marriage Settlement
sv: Äktenskapsförord

en: Marriage/Relationship Editor
sv: Äktenskaps-/Släktskapsredigeraren

en: Marriage/Relationship Editor - GRAMPS
sv: Äktenskaps-/Släktskapsredigeraren - GRAMPS

en: Marriages/Children
sv: Äktenskap/Barn

en: Married
sv: Gift

en: Married Name
sv: Namn som g

en: Match Threshold
sv: Sökkänslig

en: Maximum age
sv: Högsta ålder

en: Maximum age to bear a child
sv: Högsta ålder att föda barn

en: Maximum age to father a child
sv: Högsta ålder att bli far

en: Maximum age to marry
sv: Högsta ålder för giftermål

en: Maximum husband-wife age difference
sv: Högsta åldersskillnad mellan make och hustru

en: Maximum number of children
sv: Högsta antal barn

en: Maximum number of consecutive years of widowhood
sv: Högsta antal sammanhängande år som änka

en: Maximum number of spouses for a person
sv: Högsta antal giften för en person

en: Maximum number of years between children
sv: Högsta antal år mellan barn

en: Maximum span of years for all children
sv: Högst antal år mellan äldsta och yngsta barnet

en: May
sv: maj

en: Media
sv: Medium

en: Media Object
sv: Medieobjekt

en: Media Obje
sv: Medieobjekt

en: Medical Information
sv: Medicisk information

en: Medium
sv: Medel

en: Men
sv: Män

en: Merge
sv: Slå ihop

en: Merge List - GRAMPS
sv: Hopslagningslista - GRAMPS

en: Merge People
sv: Slå ihop individer

en: Merge People - GRAMPS
sv: Slå ihop individer - GRAMPS

en: Merge Places - GRAMPS
sv: Slå ihop orter - GRAMPS

en: Merge and Close
sv: Slå ihop och stäng

en: Merge and Edit
sv: Slå ihop och redigera

en: Military Service
sv: Militärtjä

en: Minimum age to bear a child
sv: Lägsta ålder att föda barn

en: Minimum age to father a child
sv: Lägsta ålder att bli far

en: Minimum age to marry
sv: Lägsta ålder för giftermål

en: Missing Libraries
sv: Bibliotek saknas

en: Missing Media Objects
sv: Saknar medieobjekt

en: Modify selected object
sv: Ändra valt medieobjekt

en: Modify selected reference
sv: Ändra vald hänvisning

en: Modify the selected attribute
sv: Ändra valt attribut

en: Modify the selected event
sv: Ändra vald händelse

en: Modify the selected name
sv: Ändra valdt namn

en: Month Day, Year
sv: Månad Dag,

en: Mother
sv: Moder

en: Multiple
sv: Flera

en: Name
sv: Namn

en: Name Format
sv: Namnformat

en: Name and Title Extraction Tool
sv: Verktyg för att hämta namn och titlar

en: Name and Title Extraction Tool - GRAMPS
sv: Verktyg för att hämta namn och titlar - GRAMPS

en: Name used to generate SoundEx code
sv: Namn som använts för att skapa SoundEx-kod

en: Names
sv: Namn

en: Names that contain a substring
sv: Namn som innehåller en delsträng

en: Names that match a regular expression
sv: Namn som överenstämmer med ett reguljärt uttryck

en: Names with same SoundEx code as ...
sv: Namn med samma SoundEx-kod som ...

en: Names with the specified SoundEx code
sv: Namn med den angivna SoundEx-koden

en: National Origin
sv: Ursprungsl

en: Naturalization
sv: Nytt medborgarskap

en: Neither %s nor %s are directories
sv: Varken %s eller %s är en katalog

en: New Person
sv: Ny person

en: Nick Name
sv: Smeknamn

en: Nineteenth
sv: Nittonde

en: Ninth
sv: Nionde

en: No Addresses
sv: Inga adres

en: No Alternate Names
sv: Inga alternativa namn

en: No Attribu
sv: Inga egenskaper

en: No Comment Provided
sv: Ingen kommentar tillgänglig

en: No Events
sv: Inga händelser

en: No default format
sv: Inget standardformat valt

en: No default/home person has been set
sv: Ingen proband är vald

en: No definition available
sv: Definition saknas

en: No description
sv: Beskrivning saknas

en: No description was provided
sv: Det finns ingen beskrivning

en: No errors were found
sv: Inga fel upptäcktes

en: No known marriages
sv: Inga kända äktenskap

en: No legal or common-law relationship between man and woman
sv: Inget äktenskap eller registrerat samboförhållande mellan man och kvinna

en: No matches were found
sv: Inga överensstämmelser upptäcktes

en: No titles or nicknames were found
sv: Inga titlar eller namn upptäcktes

en: Nobility Title
sv: Adelstitel

en: None
sv: Inga

en: Note
sv: Anteckningar

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Notes for %s
sv: Anteckningar för %s

en: November
sv: november

en: Number of Children
sv: Antal barn

en: Number of Errors
sv: Antal fel

en: Number of Families
sv: Antal familjer

en: Number of Marriages
sv: Antal äktenskap

en: Number of People
sv: Antal personer

en: Number of ancestors
sv: Antal anor

en: Number of ancestors of "%s" by generation
sv: Antal anor till "%s" per generation

en: Number of families
sv: Antal familjer

en: Number of individuals
sv: Antal personer

en: Number of unique media objects
sv: Antal unika medieobjekt

en: Numerical Date Formats
sv: Datumformat med siffror

en: Object Type
sv: Objekttyp

en: Occupation
sv: Yrke

en: October
sv: oktober

en: Odd Row Background
sv: Bakgrund för ojämna rader

en: Odd Row Foreground
sv: Förgrund för ojämna rader

en: Open
sv: Öppna

en: Open File
sv: Öppna fil

en: Open a Database
sv: Öppna en databas

en: Open a Database - GRAMPS
sv: Öppna en databas - GRAMPS

en: Open a GRAMPS Database
sv: PSÖppna en GRAMPS-data

en: Open a database
sv: Öppna en databas

en: Open a database - GRAMPS
sv: Öppna en databas - GRAMPS

en: Open an Existing Database
sv: Öppna en databas

en: OpenOffice Spreadsheet
sv: OpenOffice-kalkylblad

en: Options
sv: Alternativ

en: Ordination
sv: Prästvigsel

en: Orientation
sv: Orientering

en: Other
sv: Annat

en: Other Name
sv: Alternativt namn

en: Other Names
sv: Alternativa namn

en: Output For
sv: Format för utdata

en: PAF for PalmOS Export
sv: PAF för PalmOS export

en: P_laces
sv: _Orter

en: Padding
sv: Utfyllnad

en: Page Count
sv: Sidantal

en: Page break between generations
sv: Sidbrytning mellan generationer

en: Paper Opti
sv: Alternativ för papper

en: Paragraph Options
sv: Alternativ för paragrafer

en: Paragraph Style
sv: Paragrafstil

en: Parent
sv: Förälder

en: Parent Relationship
sv: Släktskap till Förälder

en: Parents
sv: Föräldrar

en: Partners
sv: Partner

en: Path
sv: Sökväg

en: Pe_digree
sv: _Anor

en: Pedigree
sv: Anor

en: People
sv: Personer

en: People somehow connected to %s
sv: Personer med koppling till %s

en: People who have an event type of ...
sv: Personer som har en händelse av denna typ ...

en: People who have images
sv: Personer som har bilder

en: People who were adopted
sv: Personer som adopterats

en: People with an event after ...
sv: Personer med en händelse efter ...

en: People with an event before ...
sv: Personer med en händelse före ...

en: People with an event location of ...
sv: Personer med denna plats för en händelse ...

en: People with children
sv: Personer med barn

en: People with incomplete names
sv: Personer med ofullständiga namn

en: People with multiple marriage records
sv: Personer med flera giften

en: People with no marriage records
sv: Personer utan giften

en: People without a birth date
sv: Personer utan födelsedatum

en: on | Perso
sv[0]: Person ett

en: Person 2
sv: Person två

en: Phone
sv: Telefonnum

en: Pick a color
sv: Välj en färg

en: Place
sv: Ort

en: Place 1
sv: Ort ett

en: Place 2
sv: Ort två

en: Place Editor
sv: Ortrediger

en: Place Editor - GRAMPS
sv: Ortredigerare - GRAMPS

en: Place Name
sv: Platsnamn

en: Place new media object in this gallery
sv: Placera nytt medieobjekt i detta album

en: Places
sv: Orter

en: Please be patient. This may take a while.
sv: Var vänlig och vänta, det här kan ta en stund.

en: Please check the person's marriages.
sv: Var vänlig kontrollera personens giften.

en: Plugin Status - GRAMPS
sv: Status för insticksprogram - GRAMPS

en: Portrait
sv: Stående

en: Potential Merges
sv: Möjliga hopslagningar

en: Preferences - GRAMPS
sv: Alternativ - GRAMPS

en: Preferred Graphical Format
sv: Föredraget format för grafisk utdata

en: Preferred Name
sv: Föredraget namn

en: Preferred Paper Size
sv: Föredraget pappersformat

en: Preferred Text Format
sv: Föredraget format för utdata i text

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Privacy Options
sv: Alternativ för personlig information

en: Private
sv: Privat

en: Private Record
sv: Privata uppgifter

en: Probate
sv: Bouppteckn

en: Produces a detailed ancestral report
sv: Skapar en detaljerad antavla

en: Produces a detailed report on the selected person.
sv: Skapar en detaljerad rapport om den valda personen.

en: Produces a graphical ancestral tree graph
sv: Skapar en grafisk antavla

en: Produces a textual ancestral report
sv: Skapar en antavla i text

en: Progress Report - GRAMPS
sv: Förloppsindikator - GRAMPS

en: Prompt for comment on save
sv: Fråga om kommentar vid sparande

en: Property
sv: Egenskap

en: Provides a browsable hierarchy based on the active person
sv: Skapar en bläddringsbar lista baserad på den aktiva personen

en: Provides a summary of the current database
sv: Visar en sammanfattning av den aktuella databasen

en: Publication Info
sv: Publikationsinformation

en: Publication Information
sv: Publikationsinformation

en: Qualifier
sv: Sökvillkor

en: Quit
sv: Avsluta

en: Rating
sv: Grad

en: References
sv: Referenser

en: Reject changes and close
sv: Ignorera ändringar och stäng

en: Relationship
sv: Släktskap

en: Relationship Calculator - GRAMPS
sv: Släktskapsberäkning - GRAMPS

en: Relationship Graph
sv: Släktskapsgraf

en: Relationship Type
sv: Typ av släktskap

en: Relationship calculator
sv: Släktskapsberäkning

en: Relationship definition
sv: Släktskapsdefinition

en: Relationship to %s
sv: Släktskap med %s

en: Relationship to Father
sv: Släktskap till fadern

en: Relationship to Mother
sv: Släktskap till modern

en: Relationship to child
sv: Släktskap till barn

en: Reload Plugins
sv: Ladda insticksmoduler igen

en: Remove Child
sv: Ta bort barn

en: Remove current spouse
sv: Ta bort aktuellt gifte

en: Remove selected object from this gallery only
sv: Ta endast bort objektet från detta album

en: Rename personal event types
sv: Ge nya namn till personliga händelser

en: Reorder gramps IDs
sv: Sortera om gramps-ID

en: Reorders the gramps IDs according to gramps' default rules.
sv: Sorterar gramps-id efter gramps standardregler.

en: Report Options
sv: Rapportalternativ

en: Report Preferences
sv: Rapportalternativ

en: Report Selection
sv: Val av rapport

en: Report Selection - GRAMPS
sv: Val av rapport - GRAMPS

en: Report Sta
sv: Rapportsta

en: Report a bug to the GRAMPS bug tracking system
sv: Anmäl ett fel till felrapporteringsverktyget för GRAMPS

en: Reports
sv: Rapporter

en: Researcher Information
sv: Forskarinformation

en: Residence
sv: Bostad

en: Restrict data on living people
sv: Begränsa data om nu levande personer

en: Restrict information on living people
sv: Bergränsa information om nu levande personer

en: Retirement
sv: Pensionering

en: Return to the index of people
sv: Gå tillbaka till personindex

en: Revert to an older revision
sv: Återgå till en äldre version

en: Revert to an older version from revision control
sv: Återgå till en äldre version från revisionskontroll

en: Revert to last saved database
sv: Återgå till senast sparade databas

en: Revision Control
sv: Revisionskontroll

en: Revision Control Comment
sv: Kommentar till revisionskontroll

en: Revison Control
sv: Revisionskontroll

en: Revison Control Comment - GRAMPS
sv: Kommentar till revisionskontroll - GRAMPS

en: Right Margin
sv: Höger marginal

en: Run a tool
sv: Använd ett verktyg

en: Save
sv: Spara

en: Save Ancestor Chart
sv: Spara anta

en: Save Ancestor Report
sv: Spara anta

en: Save As
sv: Spara som

en: Save As...
sv: Spara som

en: Save Data
sv: Spara data

en: Save Descendant Graph
sv: Spara stamtavla

en: Save Descendant Report
sv: Spara stamtavla

en: Save Family Group Report
sv: Spara familjerapport

en: Save File
sv: Spara fil

en: Save Filters
sv: Spara filter

en: Save Individual Summary
sv: Spara personsammanfattning

en: Save Report As - GRAMPS
sv: Spara rapport som - GRAMPS

en: Save as a Spreadsheet - GRAMPS
sv: Spara som kalkylblad - GRAMPS

en: Save complex filter as:
sv: Spara avancerat filter som:

en: Save data as a spreadsheet
sv: Spara som kalkylblad

en: Saving %s
sv: Sparar %s

en: Sealed to Parents
sv: Beseglad till föräldrar

en: Searches the entire database and attempts to extract titles and nicknames that may be embedded in a person's given name field.
sv: Söker hela databasen för att försöka hitta titlar och smeknamn som kan finnas i fältet för en persons förnamn.

en: Searches the entire database, looking for individual entries that may represent the same person.
sv: Söker hela databasen efter individer som kan vara samma person.

en: Second
sv: Andra

en: Second Per
sv: Andra personen

en: Select
sv: Välj

en: Select File - GRAMPS
sv: Välj fil - GRAMPS

en: Select a Media Object
sv: Välj ett medieobjekt

en: Select a Media Object - GRAMPS
sv: Välj ett medieobjekt - GRAMPS

en: Select a report from those available on the left.
sv: Välj en av rapporterna till vänster.

en: Select an image
sv: Välj en bild

en: Select an older revision - GRAMPS
sv: Gramps - Välj en äldre version - GRAMPS

en: Select default database directory - GRAMPS
sv: Välj standardkatalog för databaser - GRAMPS

en: Select default report directory - GRAMPS
sv: Välj standardkatalog för rapporter - GRAMPS

en: Select existing person
sv: Välj existerande person

en: Select existing person as spouse
sv: Välj existerande person som make/maka

en: Select information source
sv: Välj källa till informationen

en: Select source for this name information
sv: Välj källa till denna namninformation

en: Select the title for the merged place
sv: Välj namn för hopslagen ort

en: Selects the calendar format for display
sv: Välj typ av kalender

en: September
sv: september

en: Seventeenth
sv: Sjuttonde

en: Seventh
sv: Sjunde

en: She
sv: Hon

en: She died in the year %s
sv: Hon dog år

en: She died in the year %s in %s
sv: Hon dog år %s i %s

en: She died on %s
sv: hon dog den %s

en: She died on %s in %s
sv: Hon dog den %s i %s

en: Show Detail Flags in display lists
sv: Visa detaljmarkeringar i visningslistor

en: Show active person's anscestors
sv: Visa den aktiva personens anor

en: Show calendar format selection menu
sv: Visa menyn för att välja typ av kalender

en: Show index numbers in child list
sv: Visa indexnummer i listan över barn

en: Show persons that do not match the filtering rule
sv: Visa personer som inte matchar sökningen

en: Shows the status of plugins that failed to load
sv: Visa status för de insticksprogram som inte laddades

en: Single
sv: En sida

en: Single (scaled)
sv: En sida (skalad)

en: Sixteenth
sv: Sextonde

en: Sixth
sv: Sjätte

en: Size
sv: Storlek

en: Social Security Number
sv: Personnummer

en: SoundEx Code
sv: SoundEx-kod

en: SoundEx Code Generator
sv: SoundEx-kodkalkylator

en: SoundEx Code Generator - GRAMPS
sv: SoundEx-kodkalkylator - GRAMPS

en: Source
sv: Källa

en: Source Edi
sv: Källredigerare

en: Source Editor - GRAMPS
sv: Källredigerare - GRAMPS

en: Source Information
sv: Källinformation

en: Source Information - GRAMPS
sv: Källinformation - GRAMPS

en: Source Reference Selection
sv: Val av källreferens

en: Source Reference Selection - GRAMPS
sv: Val av källreferens - GRAMPS

en: Sources
sv: Källor

en: Spouse
sv: Gifte

en: Spouse Sealing
sv: Beseglad till make/maka

en: Spouses
sv: Giften

en: State
sv: Stat

en: State/Province
sv: Stat/Provins

en: Status Bar
sv: Statusrad

en: Stepchild
sv: Styvbarn

en: Style Editor
sv: Stilmallsredigerare

en: Style Editor - GRAMPS
sv: Stilmallsredigerare - GRAMPS

en: Style Name
sv: Stilmallsn

en: Styles
sv: Stilmallar

en: Subscribe to mailing lists or browse archives
sv: Prenumerera på epostlistor eller titta i arkiven

en: Summary of
sv: Sammanfattning av %s

en: Summary of the database
sv: Sammanfattning av databasen

en: Surname
sv: Efternamn

en: Surname Guessing
sv: Gissa efternamn

en: Surname, Firstname
sv: Efternamn, Förnamn

en: Target
sv: Mål

en: Target Directory
sv: Målkatalog

en: Template
sv: Mall

en: Temple
sv: Tempel

en: Tenth
sv: Tionde

en: Text Reports
sv: Textrappor

en: That is not a valid file name.
sv: Detta är inte ett giltigt filnamn.

en: The ReportLab modules are not installed
sv: Insticksprogrammen för ReportLab är inte installerade

en: The default directory for storing databases
sv: Standardkatalog för att spara databaser

en: The default directory for the output of many report generators
sv: Standardkatalog för att spara rapporter

en: The default directory for the output of the Web Site report generators
sv: Standardkatalog för att spara filerna för webbplatser

en: The file no longer exists
sv: Filen finns inte längre

en: The following modules could not be loaded:
sv: Följande insticksmoduler kunde inte laddas

en: The marker '<!-- START -->' was not in the template
sv: Markeringen '<!-- START -->' fanns inte i mallen

en: Their common ancestor is %s.
sv: Deras gemensamma ana är %s.

en: Their common ancestors are %s and %s.
sv: Deras gemensamma anor är %s och %s.

en: Their common ancestors are :
sv: Deras gemensamma anor är:

en: There are three common formats for entering dates in a numerical format.
    Without some type of indication, GRAMPS cannot correctly tell what
    format you are using. Please indicate your preferred format for entering
    numerical dates
sv: Det finns tre vanliga sätt att skriva datum med siffror. Utan någon
    form av hjälp kan GRAMPS inte avgöra vilket datumformat du använder.
    Var vänlig ange viket format du föredrar för att skriva darum med siffror.

en: There is no relationship between %s and %s.
sv: Det finns inget släktskap mellan %s och %s.

en: Third
sv: Tredje

en: Thirteenth
sv: Trettonde

en: This media object is currently being used. Delete anyway?
sv: Detta medieobjekt används.Vill du ta bort det ändå?

en: This place is currently being used. Delete anyway?
sv: Denna ort används. Vill du ta bort den ändå?

en: This source is currently being used. Delete anyway?
sv: Denna källa används. Vill du ta bort den ändå?

en: Title
sv: Titel

en: To change your preferences, select one of the subcategories in the menu on the left hand side of the window.
sv: För att ändra i alternativen väljer du en av underkategorierna
    till vänster i fönstret.

en: Tool Selection
sv: Val av verktyg

en: Tool and Status Bars
sv: Verktygs- och Statusrader

en: Toolbar
sv: Verktygrad

en: Tools
sv: Verktyg

en: Total ancestors in generations %d to -1 is %d .
sv: Antal anor i generation %d till - 1 är %d.

en: Total number of media object references
sv: Totalt antal referenser till medieobjekt

en: Total size of media objects
sv: Sammanlagd storlek på medieobjekt

en: Twelfth
sv: Tolfte

en: Twentieth
sv: Tjugonde

en: Twenty-eig
sv: Tjugoåttonde

en: Twenty-fifth
sv: Tjugofemte

en: Twenty-first
sv: Tjugoförsta

en: Twenty-fou
sv: Tjugofjärde

en: Twenty-ninth
sv: Tjugonionde

en: Twenty-sec
sv: Tjugoandra

en: Twenty-seventh
sv: Tjugosjunde

en: Twenty-sixth
sv: Tjugosjätte

en: Twenty-third
sv: Tjugotredje

en: Type
sv: Typ

en: Type Face
sv: Typsnitt

en: Uncategori
sv: Okategoriserad

en: Underline
sv: Understruken

en: Unique surnames
sv: Unika efternamn

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown relationship between a man and woman
sv: Okänd relation mellan man och kvinna

en: Unmarried
sv: Ogift

en: Unsaved changes exist in the current database
sv: Osparade ändringar finns i den aktuella databasen

en: Up
sv: Upp

en: Update the selected address with the above data
sv: Uppdatera den valda adressen med ovanstående data

en: Update the selected attribute with the above data
sv: Uppdatera den valda egenskapen med ovanstående data

en: Update the selected event with the above data
sv: Uppdatera den valda händelsen med ovanstående data

en: Updates the selected attribute with the above data
sv: Uppdaterar den valda egenskapen med ovanstående data

en: Updates the selected object attribute with the above data
sv: Uppdaterar den valda medieegenskapen med ovanstående data

en: Usage
sv: Användning

en: Use Revision Control
sv: Använd revisionskontroll

en: Use SoundEx codes for name matches
sv: Använd SoundEx-koder för att jämföra namn

en: Use tabbed pages
sv: Använd sidor med flikar

en: User Defined IDs
sv: Användardefinierat id

en: Utilities
sv: Redskap

en: Value
sv: Värde

en: Verify - Settings
sv: Kontrollera - inställningar

en: Verify the database
sv: Kontrollera databasen

en: Very High
sv: Mycket hög

en: Very Low
sv: ögMycket

en: View
sv: Visa

en: View in the default viewer
sv: Visa i standardvisaren

en: Volume/Film/Page
sv: Volym/Film/Sida

en: Warning: line %d was not understood, so it was ignored.
sv: Varning! Eftersom rad %d inte kunde förstås ignorerades den.

en: Web Address
sv: Webbadress

en: Web Page
sv: Webbsida

en: Welcome to GRAMPS, the Genealogical Research
    and Analysis Management Programming System.
    
    Several options and information need to be gathered
    before GRAMPS is ready to be used. Any of this
    information can be changed in the future in the 
    Preferences dialog under the Settings menu.
sv: Välkommen till Gramps, programsystemet för genealogi-
    forskning och -analyshantering.
    
    Innan GRAMPS kan användas behöver vi ställa in några
    alternativ och fylla i en del information. Du kan ändra i allt
    detta senare i Inställningar i Alternativmenyn.

en: Wife
sv: Hustru

en: Will
sv: Testamente

en: Women
sv: Kvinnor

en: Working
sv: Arbetar

en: YYYY-MM-DD
sv: ÅÅÅÅ-MM-DD

en: YYYY-MM-DD (ISO)
sv: ÅÅÅÅ-MM-DD (ISO)

en: YYYY.MM.DD
sv: ÅÅÅÅ.MM.DD

en: YYYY/MM/DD
sv: ÅÅÅÅ/MM/DD

en: YYYY/MM/DD, YYYY.MM.DD, or YYYY-MM-DD
sv: ÅÅÅÅ/MM/DD, ÅÅÅÅ.MM.DD eller ÅÅÅÅ-MM-DD

en: DD | You are running GRAMPS as the 'root' user.
    This account is not meant for normal application u
sv[0]: Du använder GRAMPS som 'root'. 
    Den användaren är inte avsedd för normalt bruk av program.

en: You requested too many people to edit at the same time
sv: Du har valt att redigera för många personer på en gång

en: You requested too many places to edit at the same time
sv: Du har valt att redigera för många orter på en gång

en: ZIP/Postal Code
sv: Postnummer

en: _Add Bookm
sv: _Lägg till bokmärke

en: _Bookmarks
sv: _Bokmärken

en: _Default Person
sv: _Proband

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Edit Bookmarks
sv: _Redigera bokmärken

en: _Export
sv: _Exportera

en: _Family
sv: _Familj

en: _Find...
sv: _Sök...

en: _Import
sv: _Importera

en: _Merge
sv: Slå _ihop

en: _New File
sv: _Ny fil

en: _People
sv: _Personer

en: _Report a
sv: _Rapportera ett fel

en: _Reports
sv: _Rapporter

en: _Revert
sv: _Återgå

en: _Show Plugin Status
sv: _Visa status för insticksmoduler

en: _Sources
sv: _Källor

en: _Tools
sv: _Verktyg

en: _User's Manual
sv: _Användarmanual

en: _Writing Extensions
sv: _Skriva tillägg

en: about
sv: omkring

en: abt
sv: omkr

en: abt.
sv: omkr.

en: abt\.?
sv: omkr\.?

en: aft
sv: efter

en: aft.
sv: efter

en: aft\.?
sv: efter?

en: after
sv: efter

en: around
sv: omkring

en: autosave complete
sv: autospar färdigt

en: autosave failed
sv: autospar misslyckades

en: autosaving
sv: autosparar

en: bef
sv: före

en: bef.
sv: före

en: bef\.?
sv: före?

en: before
sv: före

en: bottom
sv: underkant

en: bytes
sv: byte

en: center
sv: centrera

en: circa
sv: cirka

en: default
sv: standard

en: email
sv: e-post

en: est
sv: uppstattad

en: est.
sv: uppstattad

en: est\.?
sv: uppstattad?

en: female
sv: kvinna

en: from
sv: från

en: gramps ID
sv: gramps-ID

en: justify
sv: marginaljustera

en: left
sv: vänster

en: male
sv: man

en: name
sv: namn

en: pt
sv: punkter

en: right
sv: höger

en: to
sv: till

en: top
sv: överkant

en: unknown
sv: okänd
